• יגאל ברקוביץ׳

כל מה שצריך לדעת על שחייה במים קרים – בטיחות, פיזיולוגיה, יתרונות והתאקלמות.


רבים מאיתנו רוצים להתחיל\לחזור לשחות בים באביב או להמשיך לתוך החורף ושואלים אותי איך ניתן לעשות זאת נכון? האם צריך חליפה או שניתן להסתדר בלי?

בעת שחייה במים קרים איבוד החום מן העור גדול בערך פי 70 מאשר בטמפרטורת אוויר זהה. הסיבה לאיבוד החום במים קרים, היא שהגוף מאבד חום בהובלה והן בהולכה. איבוד בהולכת החום ממולקולה אחת לאחרת באמצעות נוזל. איבוד בהובלה תלוי במהירות שמים "זורמים" על הגוף.

תגובת הגוף לקור- ישנן מספר תגובות לקור, הכוללות: רעד, הצרת כלי הדם, חילוף החומרים גדל כדי לנצל יותר "דלק" ולשמור על חום הגוף, עלייה ברמת השתן, עלייה בייצור חומצת החלב ,ירידה בכושר הנשימה וביכולת צריכת החמצן המרבית VO2max .

מדריך טמפרטורת מים:

מתחת ל -25C

הנשימה מתחילה להיות מושפעת.

בין 15C ל 21C

השליטה על הנשימה שלך הופכת בהדרגה להיות יותר מאמצת. סביב ה ,15C הטמפרטורה שבה רוב האנשים חייבים ובוחרים להתחיל ללבוש הגנה תרמית. (טמפ' מינימלית בחופי ישראל 17C)

בין 10C ל 15C

מאוד מסוכן, אבדן שליטה על הנשימה(היפרוונטילציה) - הלם קור.

מתחת ל 4.5C

נרגיש כאילו המים שורפים את העור. נחוו סטרס פסיכולוגי והחשיבה הצלולה תהפוך לבלתי אפשרית. מים "קרים" יכולים להרוג אותך תוך פחות מדקה (בטמפ' מתחת C 10 מעלות – עלייה חדה מאוד בלחץ הדם וקצב הלב) אנשים טבעו לאחר שנכנסו למים קרים ורבים מהם מתו בטרם הספיקו להגיע אל פני השטח.

האם הגוף יכול להתאקלם לקור ולהקטין את ההשפעות?

אקלום הוא תהליך שבו הגוף מסתגל בהדרגה למים קרים דרך חשיפה חוזרת. ראשית שחו למשך 15 עד 30 דקות כאשר כל חשיפה תהייה ארוכה יותר מהקודמת. שחו בתדירות של לפחות פעמיים בשבוע. אם אתם מתחילים להרגיש רעד הולך וגדל ולא נוח לכם באופן קיצוני, או שהעור הופך כחול או לבן (את זה תראו כבר בחוף) צאו להתחמם. חשוב לבנות את ההסתגלות לקור בהדרגה ולבדוק את תגובת גופכם הכללית לאחר החשיפה למים קרים.

בהיבט המנטלי ככל שתתרגלו יותר את השחייה במים קרים כך תחושת המסוגלות שלכם תעלה, פשוט מאוד. אני קורא לזה, "נכנסים מנטלית, יוצאים פיזיולוגית". רוב האנשים שלא רגילים ולא התאקלמו למים קרים, יחוו מים בטמפ 21C כמים קרים למדי. מאידך גיסא, שחיינים במים הפתוחים ששוחים בהתמדה לתוך החורף יחשבו ש 21C מעלות לא מרגיש קר במיוחד.

מה שחשוב לך להבחין הוא איך את/ה באופן אישי מגיב/ה למים קרים? בדרך זאת תדע/י האם את/ה צריך חליפה כפונקציה של משך חשיפה הרצוי. הכנה מנטלית, הסתגלות הדרגתית, רמת כושר גופני טובה ואחוזי שומן התת עורי ישפיעו איך תגיב למים קרים.

יתרונות בריאותיים:

1. שיפור בסירקולציה במערכת הקרדיווסקולרית.

2. שיפור בסירקולציה במערכת הלימפה.

3. הפחתה בכאבי שרירים DOMS ודלקות שרירים.

4. שיפור מצב הרוח והגברת האושר.

אימוץ שחיה במים קרים עשוי להיות עניין מאתגר, אבל היתרונות הבריאותיים בטווח הקצר והארוך שווים את זה! אתם תתחילו להרגיש בריאים ומאושרים יותר.

תהנו!

בידידות, יגאל ברקוביץ

שחיה, כושר וקואצ'ינג לאורח חיים מנצח

אהבתם? אתם מוזמנים ל המשיך ליהנות מהבלוג שלי!

אימון שחיה במים פתוחים:

http://lp.vp4.me/nnre

להרחבה וקריאה נוספת על מים קרים:

http://www.active.com/swimming/articles/acclimating-your-body-to-cold-water-882380

http://www.coldwatersafety.org/WhatIsCold.html

https://www.tonyrobbins.com/health-vitality/the-power-of-cold-water/

שלכם, יגאל כושר, שחייה קואצ'ינג לאורח חיים מנצח לכל שאלה מוזמנים להגיב וליצור קשר. 054-5771732

#אורחחיים #מיםפתוחים #שחייהבים #שחייהבמיםקרים

© 2016 by Igal Berkovich

  • White Facebook Icon
  • Facebook - White Circle
  • White YouTube Icon
  • White Instagram Icon