• יגאל ברקוביץ׳

כיצד נבטיח משקל תקין לילדינו


רבות נאמר ונכתב אודות השמנת ילדים במאה ה - 21 ,מדברים על תזונה לא איכותית מלאה בחומרים משמרים מעובדים ושומנים רעים, מדברים על העדר פעילות גופנית מגוונת שמפתחת את היכולת הפסיכומוטורית ותורמת להתפתחות השכלית והגופנית.

בפוסט זה ברצוני לדבר על הפיזיולוגיה שתבהיר לנו כיצד ילד בעל עודף משקל עלול לגדול למבוגר בעל עודף משקל.

ניתן לסווג ולמנות שני גורמים עיקריים בעניין השמנה ועודף משקל:

גורם הראשון - הרגלי אכילה ואורח חיים.

תזונה לקויה וחוסר בפעילות גופנית בילדות, יגרמו לילד להמשיך באותו דפוס התנהגות גם בהיותו מתבגר ומבוגר. כאן המקום לבדוק את הרגלי האכילה והפעילות הגופנית במשפחה ולהוות דוגמא ומודל לחיקוי.

גורם השני- שיבוש המנגנון הפיזיולוגי.

שומן הגוף נחלק לשניים:

שומן חיוני - מהווה חלק מהמבנה של האיברים, הרקמות והתאים בגופינו. כמות השומן החיוני נקבעת לפי המין, אצל הגבר שווה לכ- 3% ממשקל הגוף, אצל האישה שווה לכ- 12% ממשקל הגוף. ההבדל נובע בעיקר בשל הבדל במערכות הרבייה. תפקידו של השומן החיוני לסייע לפעילות תקינה של כל מערכות הגוף, התאים, מערכת ההורמונים ועוד.

שומן לא חיוני - שומן זה מצוי ברקמת השומן התת-עורית, נקרא גם שומן מאוחסן. מאוחסן בעיקר באזור הבטן ואצל נשים באזור העכוז, הירכיים והחזה. להבדיל מהשומן החיוני, כמות השומן המאוחסן אינה קבועה והיא מושפעת מכמות וסוג המזון שאנו אוכלים ומרמת הפעילות הגופנית שאנו מבצעים. תפקיד השומן הלא חיוני לשמש חומר דלק להפקת אנרגיה ולשמש כשכבת בידוד לשמירת טמפ' הגוף .רקמת השומן המאוחסן, עשויה מתאי שומן רבים, שבכל אחד מהם נאגרת כמות של שומן.

בתהליך גדילת האדם או במצב של אכילה עודפת, הגדלת רקמת השומן נעשית באמצעות: 1. הגדלת גודל התאים הקיימים 2. הגדלה במספר התאים

הנקודה הקריטית היא שמספר תאי השומן עולה מגיל 0-20 לערך ובהתאמה לגדילה של איברי הגוף, ואינו קטן לעולם, גם אם האדם מפחית את כמות השומן בגופו (גודל התא הנו בעל יכולת לקטון/ לגדול בשונה מכמות התאים).

עודף קלורי בגלאים אלו יגרום לעליה מואצת ולא פרופורציונלית במספר תאי השומן. שמירה על תזונה נבונה ומשקל תקין בתקופה שעד לתום תקופת ההתבגרות, פירושה מניעת התרבות (מספר התאים) תאי שומן. לאחר גיל 20, כל תוספת ברקמת השומן מתבטאת בעיקר בהגדלת תאי השומן הקיימים. הפחתת כמות השומן תבוא לידי ביטוי בהצטמקות תאי השומן, אבל לעולם לא בהקטנת מספר תאי השומן.

מהאמור ניתן להבין שפוטנציאל ההשמנה של ילד/ה בעל עודף בכמות תאי שומן, גבוהה יותר. אין להסיק מהרשום מעלה כי ילד בעל עודף משקל לא יוכל להיות במשקל תקין, במידה ותישמר תזונה נבונה ופעילות גופנית מספקת.

העתיד בידיים שלכם, הציבו גבולות ונהגו בתבונה בתזונת ילדכם כבר מגיל צעיר!

זה בטח שווה כל מאמץ.

טוענים שאתם יודעים מה לאכול ואוכלים תקין ולמרות זאת המשקל לא יורד!

החלטתם שאתם באמת רוצים להתחיל לשנות הרגלי אכילה,

לרכוש ולאזן את כל הדרוש בכדי ליהנות מגוף ואורח חיים בריא יותר?

מוזמנים ליצור קשר לבדיקת התאמתכם לתהליך קואצ'ינג אישי/משפחתי

(*משולב פעילות גופנית) *מתאים גם לנוער מגיל 10*ניתן לתאם פגישת היכרות.

שלכם, בידידות יגאל ברקוביץ מאמן כושר פונקציונלי, שחייה וקואצ'ינג לאורח חיים מנצח 0545771732

אם אהבתם את הפוסט אתם מוזמנים לשתף אותו וכמובן לקרוא את המדריך "להפוך את הכושר שלך למשהו שתהיה גאה בו"

*לפרטים מלאים על קואצ'ינג לאורח חיים מנצח

*הרשמה לאימון היכרות בקבוצת הכושר

#טיפים #מודעות #מחשבותמקדמות #פעילותגופנית #מוטיבציה #אורחחייםמנצח #קואצינג #תהליךשינוי

© 2016 by Igal Berkovich

  • White Facebook Icon
  • Facebook - White Circle
  • White YouTube Icon
  • White Instagram Icon